W drugie spośród dwunastu wielkich świąt w kalendarzu liturgicznym, jakim jest święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego, kazanie w lubelskiej cerkwi katedralnej Przemienienia Pańskiego wygłosił JE abp Abel. W swojej homilii nasz arcypasterz nawiązał do czytanej w tym dniu Ewangelii wg św. Jana. To wielkie święto przypada według nowego stylu w dniu 14 września, a w tym roku była to niedziela.

