Wniebowstąpienie Pańskie to jedno z dwunastu wielkich świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym, które cerkiew celebruje 40 dni po Pasce Chrystusowej. Z tego tytułu podczas Boskiej Liturgii są czytane końcowe fragmenty Ewangelii wg św. Łukasza – Jezus ukazuje się uczniom i Wniebowstąpienie Jezusa. Po słowach Ewangelii kazanie w tym uroczystym dniu w cerkwi Przemienienia Pańskiego w Lublinie wygłosił ks. mitrat Mirosław Wiszniewski.

