Kazanie w niedzielę Świętych Praojców, które przybliża nas do wielkiego święta Bożego Narodzenia, wygłosił w cerkwi Przemienienia Pańskiego w Lublinie ks. mitrat Andrzej Łoś. W swojej homilii proboszcz lubelskiej parafii prawosławnej nawiązał do czytanej w tym dniu Ewangelii według św. Łukasza – przypowieści o wielkiej wieczerzy. Przywołał również sylwetki naszych Praojców, do których zalicza się również duchowy patron naszego władyki Starotestamentowy Abel, który w tą niedzielę celebrował swoje imieniny.

