Kazanie w ósmą niedzielę po święcie Pięćdziesiątnicy wygłosił w lubelskiej katedrze Przemienienia Pańskiego ks. mitrat Jerzy Łukaszewicz. W swojej homilii wikariusz lubelskiej parafii nawiązał do czytanego w tą niedzielę fragmentu Ewangelii wg św. Matusza o nakarmieniu pięciu tysięcy.

