Tym razem Grażyna Hankiewicz z Grupy Twórczej Motycz odwiedziła Mińsk Mazowiecki, gdzie w siódmą niedzielę po święcie Pięćdziesiątnicy 24 maja 2026 r. miała miejsce uroczystość poświęcenie nowej cerkwi pw. św. Spirydona z Tremituntu. Uroczysta Boska Liturgia zgromadziła liczne grono duchowieństwa i wiernych, a przewodniczyli jej władycy: lubelsko-chełmski abp Abel oraz przemysko-gorlicki abp Paisjusz. Tego dnia cerkiew prawosławna wspomina pamięć św. św. Ojców I soboru powszechnego, a także nauczycieli Słowian św. św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego. Proboszczem Parafii Prawosławnej św. Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim jest ks. dr Gabriel Białomyzy. Prezentujemy galerię z tego jakże doniosłego wydarzenia.
Grupa Twórcza “Motycz”
Grupę Twórczą „Motycz” utworzyliśmy w listopadzie 2011 roku w Motyczu koło Lublina. Pięcioro przyjaciół – Grażyna Hankiewicz, Dariusz Hankiewicz, Krzysztof anin Kuzko, Krzysztof Sak i Jakub Szymański – których łączy wspólna pasja. Wykonujemy różne zawody, ale fotografia to nasze hobby od wielu lat. Każde z nas miało wiele wystaw indywidualnych i uczestniczyło w wystawach zbiorowych. Wszyscy jesteśmy członkami Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „Klatka”. Są wśród nas członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Polskich Fotografów Przyrody, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków oraz Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Pięć lat temu postanowiliśmy spróbować opisywania naszą fotografią tego, co szczególnego ma w sobie wschodnia Polska, czyli miejsce, w którym żyjemy. Naszymi tematami są zazwyczaj ludzie. Opisujemy ich życie codzienne, a zatem zwyczaje, pracę i obrzędy, dni świąteczne i powszednie. Fotografię społeczną prezentowały nasze dwa poprzednie projekty: ”Ich portret” oraz „Kupcy”. Diaporama do pierwszego z nich została nagrodzona „Błękitną Wstęgą FIAP”. Do naszego drugiego projektu dołączył natomiast Tadeusz Rolke ze swoimi niepublikowanymi wcześniej w Polsce fotografiami. Nasz trzeci projekt „Spasi i sachrani” jest kolejnym dokumentem, esejem fotograficznym o Prawosławiu.

